Přesun na obsah

Dnes je 21.1.2021

Svátek má Běla

SHM Klub
Újezd u Brna


Akce SHM

leden 2021

po

út

st

čt

so

ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Zobrazit jiný měsíc


Divadelní kroužek

a jeho hry

pozvanka_afrikaAfrika (Jára Cimrman)

V roce 2015 se herci divadelní společnosti SHM Klubu Újezd u Brna rozhodli nacvičovat hru z pera Járy Cimrmana Afrika. Jedná se o 14. cimrmanovskou hru, kterou můžete vidět na prknech našeho malého divadélka. Premiéra bude 23. dubna 2016.

fotogalerie

 

Hospoda Na Mýtince (JC)

Rok 2014 přináší chvilkovou změnu se stylu hraní her Járy Cimrmana. Tentokrát si herci připravili hned dvě hry a každou z nich představí třikrát. Celkem můžete vidět na novém pódiu 7 herců.

Nejdříve byla uvedena hra Hospoda Na mýtince, která měla premiéru 16. března 2014. Přední řady této premiéry byly rezervovány pro všechny, kteří se jakkoliv podíleli na rekonstrukci sálku, pódia nebo zákulisí během léta 2013. Byla to první hra se zpěvy a tanci, kterou se tento ansámbl rozhodl uvést. I přes zdánlivý úspěch zpěváků již pravděpodobně další zpěvohra uvedena nebude :-)

Všechna tři divadelní představení shlédlo na 300 diváků.

fotogalerie

 

Vyšetřování ztráty třídní knihy (JC)

Druhou hrou souběžně uváděnou bylo Vyšetřování ztráty třídní knihy s premiérou 30. března 2014. Při hře bylo nejzajímavější asi to, že herci během představení neustále zdánlivě komunikovali s diváky.

Všechna tři představení vidělo kolem tří set diváků.

fotogalerie

 

Vražda v salónním coupé (JC)

Tato divadelní hra je již dvanáctá cimrmanova hra uvedená v újezdské oratoři. Jedná se o detektivní hru podle které byl později natočem film Rozpuštěný a vypuštěný.

Všechna čtyři představení se odehrála v dubnu. Premiéra byla 6. dubna 2013. Další reprízy 7., 27. a 28. dubna.

fotogalerie

scénář   seminář

 

Posel z Liptákova (JC)

Divadelní hra Posel z Liptákova byla v originále poprvé uvedena v roce 1977. My uvádíme hru při příležitosti 46. výročí objevení truhly s Cimrmanovou pozůstalostí (23. února kolem r. 1966, v 10:05).

Hra Posel z Liptákova se skládá ze dvou jednoaktových her, z nichž každá má i svůj vlastní seminář. Všechna čtyři představení se odehrála v dubnu 2012. Premiéra 14. dubna 2012 a další reprízy 15., 22. a 28. dubna. Celkem se přišlo podívat asi 400 diváků.

fotogalerie

 

Dobytí severního pólu (JC)

Jubilejní desátá hra Járy Cimrmana uvedená na prknech újezdské oratoře se zabývá prvními lidmi, kteří stanuli na severní točně. Premiéra se uskutečnila 20. února 2011. Reprízy byly na řadě 27.2., 20. a 26.3. V hereckém ánsámblu se neobjevil žádný nový člen.  A nutno podotknout, že herci tentokrát při svých výkonech pěkně zpotili.

Celkový počet diváků je odhadován na 500.

fotogalerie

 

České nebe (JC)

Devátá hra z ruky Járy Cimrmana v podání dnes již legendárního souboru na prknech újezdského divadelního sálu v oratoři. Premiéra byla stanovena na 21. března 2010, reprízy 27. a 28. března a derniéra 4. dubna. K tradičnímu složení hereckého ansámblu se opět vrátil Tomáš Koutný a svoji premiéru si odbyl Petr Macan.

Hru shlédlo celkem na 450 diváků

článek  fotogalerie

 

Dlouhý, Široký a Krátkozraký (JC)

Již tradiční představení další Cimrmanovy hry na pódiu újezské oratoře. Tentokráte s premiérou 15. března 2009, dvěma reprízami a derniérou. Stejných šest herců jako minulý rok se ukázalo necelé pětistovce diváků. Tato pohádka měla obrovský úsoěch nejen u dětského publika.

Hra patří k divácky nejúspěšnějším (100, 130, 120 a 110 diváků).

článek  fotogalerie

 

Záskok (JC)

Další odehraná hra na prknech malého divadelního pódia v sálku oratoře v Újezdě. Hra měla remiéru 16.března 2008 (repríza 30. března a derniéra 5. dubna). Mezi zaběhlou hereckou společností se objevil Vojta Blaho. Hra je zaznamenána audiovizuální technikou (s podporou firmy Audio&Video). Sál byl, jako v posledních několika letech, ozvučen Jiřím Glettem z firmy Marcel Audio. Naše další poděkování patří i Janu Konzalovi za osvětlování a Janu Konvicovi za "praxi" v bufetu. Další poděkování směřuje Luďkovi Šmerdovi za vytvoření pěkných fotografií.

Hra byla jedna z nejnavštívenějších (120, 160 a 150 diváků).

článek  fotogalerie

 

Němý Bobeš (JC)

Cimrmanova hra, která se svým průběhem nepodobá hrám ostaním. Seminář je po celou dobu hry, ale je vždy rozdělen a do něj jsou vsunuty části hry. Jde o ukázku rekonstrukce hry z torza textu nalezeného po Liptákovském výbuchu. Složení herců bylo klasické, jen při vystoupení občana Papouška a Waltrovy matky si zahrál čestný host. Při premiéře dne 1.dubna 2007 to byl Jiří Jeniš, na repríze 15. dubna si zahrál Tomáš Koutný a v derniéře 21. dubna figuroval Bohdan Hladký (tedy všechno bývalí spoluherci). Hru nakonec shlédlo celkem asi 450 diváků.

fotogalerie

 

Blaník (JC)

Tato divadelní hra byla nejnáročnější co do výroby kulis. I když máme malé pódium tak vybudování jeskyně zabralo neskutečně mnoho času a sil. Hra měla premiéru 2.dubna 2006. Dalších opakování se dočkala 9. a 23. dubna. Přibyl k nám nový herec - Pavel Fasora. Juris si s námi již nezahrál. Ale aspoň namluvil úvodní a závěrečný básnický vstup.

fotogalerie

 

Švestka (JC)

Představení o tom, jaké že je vlastně stáří. K této hře bylo použito speciálních efektů pro zestárnutí některých herců (obarvení vlasů na šedo). Další premiéru si odbyla Ondrova rekvizita - invalidní vozíček. S ním se Ondra tak seznámil, že chtěl od té doby hrát všechny hry na vozíčku. Premiéra hry 20.března 2005 přinesla i další zjištění, že se v souboru vyskytli dva noví herci (Bohdan Hladký a Tomáš Koutný). Jirka Jeniš (Juris), díky studiu v Olomouci, dostal již jen malý štěk - Kryštofa Haranta. Byla to první a na dlouhou dobu poslední hra, kdy se nás na pódiu vyskytlo sedm herců.

Hra měla jen jedno opakování, takže derniérou 2. dubna vše skončilo.

fotogalerie

 

Lijvec (JC)

Tato jednoaktovka je hrou ve hře. Obyvatelé pokoje v domově důchodců si hrají na návštěvníky jednoho herberku a čekají až přejde déšť. Mezi důchodci je i sám Jára Cimrman.

Tuto hru jsme se rozhodli hrát dvakrát, a to 29. února a 7. března 2004. Důvod byl jasný - předloňský velký úspěch :-). Na obě představení nakonec zavítalo asi 250 diváků.

Nicméně dva roky na nacvičování další hry již bylo pro naše fanoušky velkým týráním, takže další hru jsme museli stihnout nacvičit do příštího roku.

fotogalerie

 

pozvánkaAkt (JC)

Hrou Akt to vlastně všechno začalo. Píše se rok 2002 a po sedmi letech se nacvičování opět ujal Blažek, tentokráte však Pavel. Nikdo nevěděl, jak to dapodne. Po oslovení něklika známých nakonec režisér sehnal tyto herce: Jiří Jeniš, Pavel Šustr, Ondřej Životský a Stanislav Pospíšil. Vytisknuli jsme si scénáře a začali zkoušet. Když jsme text již skoro uměli, tak jsme začali shánět kulisy a rekvizity. No, počátky byly nevalné, ale po uvedení hry publiku 3. února 2002 jsme sklidili bouřlivé ovace :-).

fotogalerie

 

Vyšetřování ztáty třídní knihy (JC)

První Cimrmanova hra na prknech divadelního sálku v oratoři v Újezdě byla uvedena pod taktovou režiséra Miloše Blažka. Herecké složení: Jiří Jeniš, Petr Zahradník, Pavel Hrozek a Stanislav Pospíšil.

Hra byla uvedena někdy kolem roku 1995 :-)