Přesun na obsah

Dnes je 20.1.2022

Svátek má Ilona

SHM Klub
Újezd u Brna


Akce SHM

leden 2022

po

út

st

čt

so

ne

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

 

 

Zobrazit jiný měsíc


Jára Cimrman - České nebe

Devátá hra uvedená v oratoři od nejznámějšího českého dramatika Járy Cimrmana v podání herců Divadelního kroužku.


V podvečer 21. března 2010 se na oratoř začali pozvolna scházet skupinky lidí. Někteří se rychle posunovali do sálu, aby si zabrali co nejlepší místo. Ti, co postávali venku a klábosili o počasí, měli už svoje místo hezky obsazené, a tak si mohli dovolit ještě na chvilku odejít. Těsně před šestou hodinou už ale všichni seděli na svých místech a sálek oratoře praskal ve švech. Určitě se ptáte, kvůli čemu se děl takový rozruch. To přece místní herci poprvé hráli Cimrmanův dramatický kšaft České nebe!

Ve hře, která hýřila honosnými parukami a skvěle propracovanými kostýmy, (z nichž některé zapůjčil i místní kněz p. Kabrda), excelovali herci jeden za druhým ve skvěle napsaných replikách. I když jadrný praotec Čech (Ondřej Životský) občas pokulhával ve znalostech jak katolické teologické nauky, tak i v povědomí o českém kulturním bohatství, sečtělý Jan Ámos Komenský (Stanislav Pospíšil) ho uměl vždy usadit. A co víc, dokonce si mezi vším studiem našel čas na pěstování jablíček na Růžovém paloučku. Mistr Jan Hus (Pavel Blažek), ačkoliv z toho měl husí kůži, musel se chtě nechtě smířit s přítomností ženy v Českém nebi, přestože to byla tak ctnostná dáma - Babička Boženy Němcové (Pavel Fasora). Svatý Václav (Pavel Šustr) trpělivě odpovídal na modlitby Čechů slovy: „Nedám, nedám“ a Havlíček (Vojtěch Blaho) vše korunoval nejen svou trnovou korunou, ale i břitkými epigramy. A tak tito čeští velikáni s moudrostí a elegancí, odolali nátlaku i takového vojevůdce, jako je generál Radecký (Tomáš Koutný). Občasnou zdánlivou nudu v nebi rozehnal svými pravidelnými rozcvičkami Miroslav Tyrš (Petr Macan).

 

Nejnovější, a pravděpodobně také poslední objevená hra českého génia Járy Cimrmana potěšila nejen české vlastence, ale i všechny, kteří mají rádi vkusný a inteligentní humor. Tentokrát však můžeme ocenit nejen hru samotnou, ale také výkony herců. Jak těch, kteří jsou na jevištní prkna již zvyklí, tak i těch, kteří na nich stáli poprvé. Nezbývá než s nostalgií vzpomenout na vydařené představení a s trochou zvědavosti se zeptat: „A na co se můžeme těšit příště?“

Aneta Macanová

fotogalerie 

 

Stránky již uvedených Cimrmanových her. 

 

Doprava z Brna do Újezda

IDS JMK:

  • S2 (vlak) - do zastávky Újezd u Brna, vždy 6 minut po celé liché hodině
  • 40 (bus) - ze zastávky Úzká do Sokolnic, vždy 47 minut po celé sudé hodině; v Sokolnicích žel. st. přesednou na bus 610 - do zastávky Újezd u Brna, městský úřad.
  • Újezd se nachází v zóně 610, což je sousední zóna "stojedničky"

auto:

  • Újezd u Brna se nachází na křížení silnic 418 a 416; z Brna se jede přes Tuřany a Sokolnice směrem na Slavkov u Brna.

* přijdete před kostel, vpravo od něj je farní úřad a vpravo od něj je vchod vraty do oratoře


Příbuzné články