Přesun na obsah

Dnes je 7.12.2021

Svátek má Benjamín

SHM Klub
Újezd u Brna


Akce SHM

prosinec 2021

po

út

st

čt

so

ne

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

Zobrazit jiný měsíc


Divadelní hra Záskok

16. března 2008 se v divadelním sále oratoře odehrála další premiéra hry od Járy Cimrmana. Tentokrát se jednalo o Záskok - hru o nešťastné premiéře hry Vlasta.


Záskok

V březnu jsme odehráli dvě představení. Premiéra byla 16. a repríza 30. Na první představení přišlo asi 120 diváků. Zato druhé představení bylo tak plné, že se několik desítek lidí muselo otočit a odejít domů. V sále se tísnilo na 160 diváků. Poslední představení budeme hrát v sobotu 5. dubna.

velké divadelní hry

fotogalerie

Jak jsme dělali kulisy

Výroba kulis bývá časově velice náročná. I letos bylo za našimi zády vidět nemálo hodin práce celého divadelního ansámblu. V loňském roce se velice osvědčilo malování na plátno, proto jsme letos použili stejnou techniku. Plátno, které zakryje celé pódium je sice dost drahé, ale ušetří hodně práce. Díky tomu, že se letos celá hra odehrává v chalupě, stačilo nám (oproti loňsku) nakreslit jen jednu scénu. Interiér chlupy nám šel od ruky a tak jsem ve volných chvílích mohli jen vzpomínat na to, jak náročná byla výroba kulis pro hru Blaník. Domnívám se, že se kulisy vydařili a doufám, že diváci byli stejného názoru :-).

Ondřej Životský

 

Jak jsme sháněli rekvizity

Každým rokem režisér Blažek rozešle hercům seznam oblečení, které si musíme na hru sehnat. Letos se tomu tak nestalo, ale i tak jsme měli v čem hrát. Nechali jsme se inspirovat videem z originální hry a každý našel doma, nebo si popůjčoval od známých vše potřebné.

Některé postavy měly kostýmy nepříliš náročné a stačilo sáhnout do skříně pro vhodnou košili, kalhoty, sako a přidat patřičné doplňky (mašličku ke krku, vestičku, či vysoké boty). Ale třeba pro kostým Vlasty již bylo nutné sáhnout do truhel našich babiček a vytáhnout z nich krásný starý kroj. Kostým šikovatele Vogeltanze si Vojta půjčil dokonce z Janáčkova divadla a doplnil ho šavlí zapůjčenou od známých.

Díky všem kteří mám zapůjčili jakoukoli část kostýmů, jsme mohli sehrát naše představení s o to větší věrohodností.

Pavel Šustr

Jak jsme zkoušeli

Zkoušeli jsme dlouho a tvrdě, největším problémem bylo najít společný čas a potom aby se v tento čas dostavili všichni. To se vždycky nepodařilo, tak jsme si občas museli hledat nějaký alternativní program :-). A když se dostavili všichni herci, tak se zase nechtělo zkoušet režisérovi a snažil se nás někam zatáhnout. Bylo to dosti náročné. Výsledek můžete (mohli jste) posoudit sami.

Standa Pospíšil

Seminář

V první části semináře byli diváci seznámeni s Cimrmanovou omezenou hereckou společností Lipany. Tato společnost měla pouze 6 členů, a proto musel Cimrman mnoho her přepracovat, aby si vystačil se svými herci. Pro názornost byl uveden úryvek z Shakespearova Hamleta bez Hamleta.

Následovala Cimrmanova vtipná scénická vložka Tma jako v pytli, kterou napsal pro případ výpadku proudu. Tuto scénku hrála Cimrmanova divadelní společnost s úspěchem až do roku 1913, kdy navštívil divadelní představení František Křižík s chotí:-)

Další část semináře se věnovala korespondenci Cimrmana s Ladislavem Stroupežnickým z roku 1890. Tato korespondence je cenná i proto, že podává svědectví o Cimrmanově ztracené bájeslovné hře Čechové na Řípu.

Poslední část semináře pojednávala o dalších zvláštnostech Cimrmanovi herecké společnosti. Například o rychlých přesunech herců ze štace na štaci, o scénické hudbě, kterou obstarávali sami herci, nebo o herci Otu Plkovi, který zůstával ve svých postavách i po skončení hry. Na konec bylo uvedeno 10 Cimrmanových zásad herectví.

Pavel Fasora

Hra

Po krátké přestávce začala vlastní hra. Komedie měla dvě dějství. V prvním aktu přichází na jeviště skoro celá herecká společnost. Domlouvá se co bude s večerním představením, jelikož jim těsně před premiérou utekli dva herci. Principál herecké společnosti však vše zachraňuje tím, že sehnal na hlavního herce záskok v podobě jednoho z největších hereckých osobností – Karla Prácheňského. Po chvíli se sám velký Prácheňský objevuje na jevišti a herecká společnost Prácheňského narychlo seznamuje s jeho rolí.

Druhé dějství začínalo operním zpěvem v podání všech herců kteří, jak bylo slyšet, na tohle vystoupení dlouho dopředu trénovali.

Po kratičkém a přesto zábavném zpěvu se otevírá opona a na pódiu stojí Vlasta prozpěvující ódu na žehlení…  Pokračování hry najdete ve scénáři.

Vojta Blaho