Přesun na obsah

Dnes je 29.3.2024

Svátek má Taťána

SHM Klub
Újezd u Brna


Akce SHM

březen 2024

po

út

st

čt

so

ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Zobrazit jiný měsíc


Dlouhý, Široký a Krátkozraký

Divadelní kroužek Klubu SHM Újezd u Brna uvede svoji již sedmou hru od Járy Cimrmana.


Divadelní kroužek uvedl další hru od českého génia Járy Cimrmana. Jedná o sedmou hru, kterou uvádíme v téměř stejném složení. Hra byla uvedena v divadelním sálku oratoře v Újezdě. Premiéra byla 15. března 2009. Tentokréte hru uvádíme celkem čtyřikrát (premiéra, dvě reprízy a derniéra).

 

Co vše se děje než vstoupíme před diváky?

Děje se toho spoustu přátelé!

Vše začne tím, že si pan režisér namyslí jaká hra se bude příští rok hrát. Zvolí obsazení, se kterým herci ne vždy souhlasí, ale ne vždy je jim to něco platné. Napíše scénář a někdy ho naivně rozdá hercům i s půl ročním předstihem. Někteří se ho však začnou pořádně učit až pár týdnů před premiérou.

Zkoušky na divadlo probíhají od podzimu jednou týdně a většinou se zkouší bez kostýmů a rekvizit, které se pořizují někdy až na poslední chvíli. Zvláště pak když jsou kostýmy náročnější. To se potom nejedna maminka zapotí aby ušila hermelínový plášť pro krále nebo šaty pro princeznu, která stejně vypadá jako chlap.

Hlavní slovo na zkouškách má režisér, ale když někdo přijde s dobrým nápadem jak hru vylepšit, nebývá mu v tom bráněno. Při nácviku hry Dlouhý, Široký a Krátkozraký prošli herci krátkým pěveckým kurzem, pod vedením zatím slečny Markéty Pohorské, který měl zmírnit divákům utrpení v momentě, kdy se herci pokoušejí o zpěv.  Jestli to mělo smysl mohli jste posoudit vy, přátelé.

Herci musí také několik sobot obětovat výrobě kulis, která není vždy jednoduchá. Na tak malé jeviště, jaké je na újezdské oratoři, je často problém vměstnat vše potřebné. Letos bylo potřeba více kulis a tak se sáhlo i do archívu pro dříve namalované scény. Některé díly kulis však musely být domalovány či přemalovány. A tak zkušenému oku neunikne, že ne všechno správně lícuje. Ale průměrný divák, zvláště pak sedí-li v zadních řadách, si toho ani nevšimne. Zruční a šikovní herci si také hravě poradili s technickým oříškem, jímž bezesporu je věhlasný jevištní zázrak, při němž za plného osvětlení a při otevřené oponě, přímo před zraky diváků dojde k proměně osoby jedné v osobu jinou.

Jirka Glett od Marcel AudioKdyž jsou vyrobeny kulisy, rekvizity, herci zvládají jakž takž svoje role a termín premiéry se nezadržitelně blíží, je důležité si vyzkoušet hru také s osvětlovači a zvukařem, kterým není nikdo jiný než Jirka Glett. Jedním z jeho úkolů bylo pouštět hlas obra Koloděje, kterého namluvil dlouholetý herec Juris Jiří Jeniš, který se z důvodů studia v Itálii hry osobně nemohl zúčastnit.

A když konečně nastane čas vystoupení, vše je připraveno a herci jsou již v kostýmech nachystáni v zákulisí, doufají, že se jim vše povede a netrpělivě čekají, až přednášející zazvoní na zvoneček a řekne: Tiše, pohádka začíná… 

Pavel Šustr

 

KRÁTKOZRAKÁ KRITIKA PREMIÉRY

Ing. Stanislav Pospíšil při přednášceBylo nebylo...

Nedělní večer 15. března nám zpříjemnila premiéra nově nacvičené hry z pera Járy Cimrmana, pohádka Dlouhý, Široký a Krátkozraký, v neotřelém podání divadelního kroužku sestaveného již před lety z nadějných mladých mužů z Újezdu u Brna, pod vlídným vedením Pavla Blažka.

Výběr hry se opět neminul účinkem. Již od vstupního semináře se z hojného obecenstva (sestaveného převážně z rodinných příslušníků a nejvěrnějších fanoušků – ostatně, jiní se tam už nevešli) ozýval srdečný smích, který s postupujícím časem nabíral intenzity zároveň s gradujícím dějem. V obvyklé sestavě se nám představili: Standa Pospíšil coby průvodce a „podnikatel“ Bystrozraký, Ondra Životský jakoprinc Jasoň, Král a Zlatovláska starostlivý tatíček král, v ženské roli vdavku chtivé Zlatovlásky se zaskvěl Pavel Fasora, téměř schizofrenní roli jednovaječných dvojčat-princů Jasoně a Drsoně výtečně zvládl Pavel Šustr, s rolí senilního holohlavého Děda Vševěda se tradičně dobře popasoval stále více vlasatý a vitální Pavel Blažek, do vskutku těžko zachytitelné role Pocestného byl obsazen nadějný Vojta Blaho a konečně svůj milý hlas propůjčil už ne tak milému obru Kolodějovi, až z dalekého Říma, Jiří Juris Jeniš. Uznejte, že tato zvučná jména již od samého začátku přislibovala vskutku zajímavou podívanou.

Protože se ještě mnozí chystají navštívit další reprízy představení, Bystrozraký nabízí Šemíkovi kostku cukrunebudu v popisu děje zabíhat do přílišných podrobností. Co by však oku diváka nemělo uniknout jsou skutečně bravurně vyvedené kostýmy herců pocházející z dílen jejich šikovných maminek, sester a přítelkyň, potažmo kamarádek a nemenší uznání si zaslouží nápaditost a šikovné ruce samotných herců při výrobě kulis. Díky kostýmům pohádkových princů se nám také naskytla možnost vidět dosud pečlivě skrývané nožky v bílých punčocháčích, což převážně u přítomných dam vzbudilo nemalé nadšení.

na návštěvě u děda VševědaNenechme se ale mýlit, že by snad dokonale vytvořené kostýmy měly za úkol odpoutat pozornost od špatných hereckých výkonů, naopak! Byly ozdobou a důstojným zvýrazněním výtečně uchopených rolí. Je nasnadě říci: „Kam se hrabe Bittner, to se nedá srovnat!“ Co se ovšem skutečně nedá opominout byl pěvecko-taneční prvek uprostřed hry, kdy výprava pod taktovkou Bystrozrakého Standy děkuje za radu Vševědovi svou pracně nacvičenou písní, efektně doplněnou tanečními kreacemi Pavlů Fasory a Šustra a neodolatelným sólem Ondřeje. Toto podání by se vskutku dalo odměnit „standing ovation“ – snad příště! Diváci nebyli ochuzeni ani o akrobatické kousky v provedení Ondřejova královského kopance a vyloženě sportovní výkon Pavla Šustra při dialogu urozených bratří Jasoňe a Drsoně. Co se ale naprosto vymyká našemu chápání je však divadelní kouzlo, které přímo před zraky ohromených diváků z udatné a mužné Zlatovlásky udělalo na okamžik vnadnou a zlatovlasou…Pavla Fasoru v červených svatebních šatech. Tento trik byl uznale ohodnocen nejednou slzí smíchem dojatých diváků.

pár okamžiků před proměnou princezny v krasaviciCo říci závěrem? Všechno dobře dopadlo. Pocestný byl osvobozen, pan král provdal svou jedinou dceru, Bystrozraký splnil zakázku, obr Koloděj byl obelstěn a potrestán a….?

No a u Fasorů se radují nad zdařilou proměnou svého syna Pavla!

                        ...The end... 

Markéta Pohorská

 

fotogalerie

Návštěvnost

15. března 2009 - 130

28. března 2009 - 110

29. března 2009 - 125

5. dubna 2009 - 130

-------------------------

celkem cca - 500 diváků

Doprava do Újezda

IDS JMK:

  • S2 (vlak) - do zastávky Újezd u Brna, vždy 6 minut po celé liché hodině
  • 40 (bus) - ze zastávky Úzká do Sokolnic, vždy 47 minut po celé sudé hodině; v Sokolnicích žel. st. přesednou na bus 610 - do zastávky Újezd u Brna, městský úřad.
  • Újezd se nachází v zóně 610, což je sousední zóna "stojedničky"

auto:

  • Újezd u Brna se nachází na křížení silnic 418 a 416; z Brna se jede přes Tuřany a Sokolnice směrem na Slavkov u Brna.

Hlasovat lze 29.3.2024, 11:45:19

Které představení Divadelního kroužku chci navštívit?
15. března - premiéru  (4033 hlasů)
28. března - I. reprízu  (3357 hlasů)
29. března - II. reprízu  (3249 hlasů)
5. dubna - derniéru  (3249 hlasů)

Celkem: 13888 hlasů


Příbuzné články